Shanties
     Serwis istnieje od 1995 roku
Międzynarodowy
Festiwal
Piosenki
Żeglarskiej
w Krakowie
kotwica
Strona główna Wiadomości    Historia        Galeria           Linki          Kontakt   
zaloguj |
szukaj:
Menu główne
* Strona główna
* po Shanties 2020
* przed Shanties 2020
* Historia
* Galeria
* Wiadomości
* Linki
* Forum
* Wyszukiwanie
Inne
* działy artykułów
* działy newsów
* księga gości
* poleć serwis innym
* kontakt
* logowanie
* facebook
Linki
* bannery

shanties.pl
 
Oficjalny serwis festiwalu Shanties
 
staryport.krakow.pl
 
pomoc dla Qni
 
szanty24.pl
 
Szantymaniak
 
szanty.art.pl
 
winnegrono.krakow.pl
 
webserwer.pl
Kolejny ważny głos w niekończącej się dyskusji
Kolejny ważny głos w niekończącej się dyskusji nt. tego czym są, a czym nie są szanty zabrał tym razem Naczelny internetowego Szantymaniaka - Maciek Jędrzejko "YenJCo". Maciek wykorzystał dla swojej rozprawy pojawienie się w sieci nowego portalu Rockszanty.pl zajmującego się tematyką okołoszantową w wydaniu bardziej energetycznym. Na łamach portalu Szantymaniak.pl poruszył w swym artykule wiele gorących i budzących kontrowersje tematów takich jak dobre i złe strony działalności szantowych coverbandów, teraźniejszość i przyszłość ruchu szantowego w Polsce czy wreszcie odwieczna kość niezgody przy próbie odpowiedzi na pytanie "czy Keja jest szantą?". Artykuł bogato ilustrowany materiałami audiowizualnymi pozwala zarówno znawcom tematu jak i osobom mniej zorientowanym poznać wiele aspektów marynistycznego muzykowania - od klasyki Stana Hugill'a czy Jonny'ego Collins'a, przez rock marynistyczny po "szantopolo" w wydaniu Bayer Full. Artykuł został opublikowany pod tytułem "Ruszył nowy portal - Rockszanty.pl".
GORĄCO POLECAM!


A oto kilka cytatów z tego artykułu:
 
[...]
Polscy żeglarze morscy, między innymi tacy jak Marek Szurawski, Jurek Rogacki, Pablo Koprowski, Mirek Peszkowski i inni - zawlekli do Polski szanty tak, jak wędrowne ptaki przynoszą nasiona egzotycznych roślin. Szantowe nasiona padły w Polsce na wyjątkowo podatny grunt, na glebę użyźnioną latami komunistycznej niewoli i marzeniami o wolności, kojarzonej głównie z dalekomorskimi wyprawami.
[...]
Do łez rozbawiła mnie również opowieść Mirka Kowalewskiego z zespołu Zejman i Garkumpel, któremu pewien szantyfan wyrwał gitarę podczas wykonywania jego autorskiej "Samanthy" i powiedział: "ej ty, daj no mi tę gitarę - ja ci pokażę, jak się to gra...". Śmiech mój był gromki do czasu, kiedy sam musiałem kiedyś oddać palmę pierwszeństwa człowiekowi, który uznał za konieczne pokazać mi, jak się powinno wykonywać "Zęzę", a użył do tego przyniesionej ze sobą, rozstrojonej gitary...
[...]
Ze względu na wielokrotnie zarzucane zespołowi (Strefa Mocnych Wiatrów - przyp. redakcji) "sprzeniewierzenie się SZANTOM" - Grzywa nazwał rodzaj wykonywanej przez Strefę muzyki "rockiem marynistycznym", choć nigdy zupełnie od szant się nie odciął. Termin ukuty przez Darka Wołosewicza ma swoje korzenie w anglojęzycznym "maritime folk/maritime rock" oraz "pirate rock", na co zwrócili uwagę znawcy światowego folku - Rafał Chojnacki oraz Jurek Ozaist.
[...]
Wśród tych dyskusji jednak można znaleźć wiele perełek i ciekawych spostrzeżeń na temat polskiej sceny szantowej. Dzięki tym dyskusjom wielu z nas sięgnęło do serca prawdziwej szanty. Internet - a szczególnie YouTube - umożliwił zetknięcie się z najstarszymi korzeniami muzyki, dzięki której wszyscy w końcu tu jesteśmy.[...]
 
Maćkowi gratuluję artykułu, który przeczytałem jednym tchem, a wszystkich zapraszam do lektury TUTAJ.
admin | 27.05.2010 | Udostępnij przez Facebook Blip Twitter Śledzik Wykop komentarz[0] | 3231 | mail
webmaster poleca:

Najpopularniejsze
* Krigeren Grom (Wo...
* Krótko o Shanties
* ORP Grom
* Krakowskie Szanty...
* Monografia Okrętu...
* Do abordażu! - Kr...
Ankieta
* Ile masz lat? (anonimowo)
mniej niż 15
15-18
19-25
26-30
31-40
41-50
51-65
ponad 65

[wyniki | ankiety]
Na forum...
* Skomentuj festiwa...
* Skomentuj Shantie...
* Technikalia
* Skomentuj Shantie...
* Skomentuj relację...
Facebook


Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 1
 
Liczba odwiedzin:
 
wg. webmedia.pl
counter webmedia
od 23.01.98.
 
wg. webserwer.pl

od 21.11.2007.
 
statystyka
© 1995-2020 Maciek Ślusarczyk. Wszelkie prawa zastrzeżone.
0.23 | powered by jPORTAL 2 & UserPatch | provided by webserwer.pl