Shanties
     Serwis istnieje od 1995 roku
Międzynarodowy
Festiwal
Piosenki
Żeglarskiej
w Krakowie
kotwica
Strona główna Wiadomości    Historia        Galeria           Linki          Kontakt   
zaloguj |
szukaj:
Menu główne
* Strona główna
* po Shanties 2020
* przed Shanties 2020
* Historia
* Galeria
* Wiadomości
* Linki
* Forum
* Wyszukiwanie
Inne
* działy artykułów
* działy newsów
* księga gości
* poleć serwis innym
* kontakt
* logowanie
* facebook
Linki
* bannery

shanties.pl
 
Oficjalny serwis festiwalu Shanties
 
staryport.krakow.pl
 
szanty24.pl
 
Szantymaniak
 
szanty.art.pl
 
winnegrono.krakow.pl
 
webserwer.pl
Artykuły > Historia > Krótko o Shanties

Shanties dla ciekawskich


Shanties - muzyka i festiwale

shanty (ang. l.mn. shanties; szanta, l.mn. sznaty)

      Szanty to pieśni pracy marynarzy śpiewane na wielkich żaglowcach, których złote lata przypadają na przełom XVIII, XIX w. Do Polski "sprowadzone" ponad 30 lat temu, zyskały ogromną popularność. Najpierw tłumaczone z języka angielskiego, później pisane przez naszych śpiewających żeglarzy, jak nigdzie na świecie przechodziły wiele transformacji. Dzisiaj śpiewa się szanty klasyczne - te przypominające pracę na żaglowcach; pieśni kubryku - śpiewane w tawernach i pod pokładem żaglowca, dziś brzmią w niektórych aranżacjach bardzo nowocześnie; ballady rybackie czy wreszcie zupełnie polski produkt - mazurska piosenka żeglarska i piosenki dla dzieci.
      O popularności szant świadczyć może imponująca ilość festiwali i przeglądów tej piosenki ponad 20 rocznie z których wymienić należy: "Szanty w Giżycku", "Wiatrak" w Świnoujściu, "Szanty w Mikołajkach", "Bałtycki Festiwal Piosenki Morskiej" w Gdyni, "Szanty we Wrocławiu" czy wreszcie Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Shanties" w Krakowie.
      Najlepsze zespoły szantowe grają w Polsce rocznie po ponad 50 koncertów, a ilość wydanych kaset i płyt CD obejmuje już setki tytułów.


Krakowski Festiwal Shanties

      Od 1981 roku pod koniec lutego w Krakowie, ponad 500 km od morza odbywa się Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Shanties". Idea krakowskiego festiwalu pojawiła się w 1981 r. Zorganizowany wówczas festiwal miał charakter kameralnego spotkania w piwnicach jednego z domów kultury (20 wykonawców i około 100 widzów). W 1987 roku do Krakowa po raz pierwszy zostali zaproszeni wykonawcy z Anglii, Holandii i Szwecji, a Festiwal przyjął charakter międzynarodowy. Wtedy to po raz pierwszy gośćmi festiwalu były światowej sławy zespoły szantowe z Anglii: Bristol Shantymen, Sollent Breezes, Stormalong John oraz nieżyjący już dziś Stan Hugill - człowiek legenda, ostatni szantymen pracujący na żaglowcach, marynarz, pisarz, poeta, malarz marynista. Od tego czasu Festiwal krakowski stał się jednym z największych festiwali pieśni morskiej w świecie zyskując sobie uznanie u organizatorów festiwali w Liverpool, Karlskronie czy Rotterdamie. Obok laureatów przeglądów piosenki żeglarskiej z całej Polski i zaproszonych gości, w koncertach brali udział soliści i zespoły z różnych stron świata m.in z Anglii, Czechosłowacji (1989), Estonii, Finlandii, Francji, Holandii, Irlandii, Kanady, Niemiec, Norwegii, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Ukrainy, a nawet z Wietnamu. Dwukrotnie gościliśmy wspomnianego Stana Hugila.
      Festiwal to także lekcja historii. Zawarta w motywie przewodnim, jaki towarzyszy każdej edycji przybliża publiczności świat dawnych żaglowców. Były więc tematem: "Wielkie Odkrycia Geograficzne XV wieku", "Bitwy Morskie", "Piraci", "Wielorybnicze Shanties" czy "W drodze na Horn" o wyprawie polskiego żaglowca "Zawisza Czarny" dookoła Ameryki Południowej.
      Krakowskie Shanties były i są niejednokrotnie kolebką wielu żeglarskich szlagierów, które na stałe weszły w kanon klasyki piosenki żeglarskiej, jest także miejscem, gdzie obecnie najpopularniejsze zespoły rozpoczynały swoją karierę szantową. Stare Dzwony, Packet, Ryczące Dwudziestki, Mechanicy Shanty, Cztery Refy, Zejman i Garkumpel, to tylko niektórzy zdobywcy wielu nagród w kraju i za granicą związani od samego początku z krakowskim festiwalem.
      Obecnie w swojej ponad 25 letniej tradycji jest jednym z największych festiwali piosenki żeglarskiej na świecie. Bierze w nim udział ok. 35 zespołów i solistów z kraju i z zagranicy (razem ponad 250 wykonawców), organizowanych jest 8 koncertów, w których uczestniczy ok. 10.000 widzów z całej Polski. Równolegle z festiwalem w całym Krakowie odbywają się liczne imprezy towarzyszące: spotkania żeglarzy, przeglądy filmów, wystawy malarstwa i fotografii, targi.
      Festiwal na stałe wrósł w pejzaż krakowskich wydarzeń kulturalnych, jest ujęty w kalendarium imprez Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Krakowa. Co roku odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Krakowa oraz Wojewody Małopolskiego i Polskiego Związku Żeglarskiego.

      Festiwal jest swoistym świętem żeglarzy, którzy przyjeżdżają do Krakowa z całego kraju a nawet z zagranicy, aby wspólnie uczestniczyć w koncertach, spotkać przyjaciół, zaplanować kolejne rejsy i wyprawy żeglarskie.


Strona główna "Shanties"
komentarz[0] | print

webmaster poleca:
MKM Szkwał

© 1995-2024 Maciek Ślusarczyk. Wszelkie prawa zastrzeżone.
0.072 | powered by jPORTAL 2 & UserPatch | provided by webserwer.pl