Shanties
     Serwis istnieje od 1995 roku
Międzynarodowy
Festiwal
Piosenki
Żeglarskiej
w Krakowie
kotwica
Strona główna Wiadomości    Historia        Galeria           Linki          Kontakt   
zaloguj |
szukaj:
Menu główne
* Strona główna
* po Shanties 2020
* przed Shanties 2020
* Historia
* Galeria
* Wiadomości
* Linki
* Forum
* Wyszukiwanie
Inne
* działy artykułów
* działy newsów
* księga gości
* poleć serwis innym
* kontakt
* logowanie
* facebook
Linki
* bannery

shanties.pl
 
Oficjalny serwis festiwalu Shanties
 
staryport.krakow.pl
 
pomoc dla Qni
 
szanty24.pl
 
Szantymaniak
 
szanty.art.pl
 
winnegrono.krakow.pl
 
webserwer.pl
Artykuły - Informacje - Dodatki

Historia I Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej - Shanties `81 - kilka wspomnień

Shanties 81         Pomysł śpiewania szant w Krakowie zrodził się jesienią 1980 roku, Jerzy Pawełczyk (Yogi) i Jacek Reschke "zarazili" tym pomysłem mnie i tak to się zaczęło.
        Na początku szło całkiem nieźle, nawet ze zdobyciem funduszy (choć czasy wtedy były mało sprzyjające) poszło całkiem gładko, ludzie do których dotarła informacja o możliwości pośpiewania szant w Krakowie byli zachwyceni (do dziś zachowane są listy od śpiewających i nie śpiewających żeglarzy, którzy przynajmniej chcieli posłuchać, a wśród nich przeuroczy list od Jurka Porębskiego, który niestety mimo zapowiedzi nie mógł przyjechać do Krakowa).
        Pierwszy termin Festiwalu Piosenki Żeglarskiej ustalono na 3, 4, 5 kwietnia 1981 roku. Niestety sytuacja w kraju popsuła szyki, "polecono" nam odwołać imprezę. Ale kontaktów z ludźmi sprzyjającymi naszemu pomysłowi nie straciliśmy. I w ten sposób po pół roku, czyli 23 października 1981 roku rozpoczął się I Ogólnopolski Festiwal Piosenki Żeglarskiej - Shanties `81 (i jak się okazało nie ostatni).
        Początki były skromne - 40 uczestników, może 100 słuchaczy. Za to Jury mieliśmy ogromnie szacowne: pani Halina Stefanowska, Marek Siurawski i Wojtek Meinhardt, a wśród gości - Jerzy Wadowski.
Kameralną atmosferę piwnicy na Małym Rynku, gdzie odbywały się koncerty wszyscy, którzy w nich uczestniczyli, wspominają z nutką nostalgii. Przy prawdziwej beczce piwa (do której w ostatniej chwili zdobyliśmy pipę) płynęły żeglarskie opowieści. Kapitan Andrzej Dębiec z Koszalina oprócz pięknych żeglarskich piosenek przywiózł ze sobą pocztę morską i pamiątkowe koperty. Nie było koszulek z nadrukami, czapeczek i innych gadżetów, a plakietki z logo festiwalu (wykonane bardzo chałupniczą metodą) były fatalnej jakości, ale była przecudna atmosfera i wspaniały kontakt wykonawców z publicznością i to "coś" o trudno nazwać, ale co łączyło nas wtedy w piwnicy na Małym Rynku, daleko od morza i jakby na przekór tej szarej okropnej codzienności tamtych lat.

A o tym jak było na Shanties `81 niech zaświadczy protokół Jury:


Kraków, dnia 25 X 81

Jury Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej w Krakowie, w dniach 23 - 25 X 81. - "SHANTIES 81"

Jury zauważa, że Kraków, a w nim M.K.M. "SZKWAŁ" jest dobrą przystanią dla żeglarzy dalekomorskich, a jednocześnie miejscem, gdzie wieją pomyślne wiatry dla pełnomorskich pieśni. Stwierdzając powyższe z radością zachęcamy żeglarzy z innych ośrodków, by swoje przywiązanie do morza, także łączyli z przywiązaniem do śpiewu na morzu i o morzu.
        Od czasu Ogólnopolskich Giełd Piosenki Żeglarskiej w Górkach Zachodnich w r. 77 i 78 nie mieliśmy tak wielkiego spotkania z żeglarskim śpiewem. "Shanties - 81" w Krakowie udowodniły, iż pomimo istniejącego braku zainteresowania ze strony mecenasów państwowych - wydawnictw i "Polskich Nagrań", mimo nadal zbyt skromnych i stale przypadkowych prezentacji żeglarskiego folkloru w Telewizji i Polskim Radio - środowisko żeglarskie nie poddaje się. Powstają nowe utwory i zespoły, ukazują się klubowe śpiewniki, krążą taśmy nagrane w warunkach amatorskich, zapoczątkowane w Warszawie spotkania "żaglujących bardów" znajdują naśladowców, a zapał i wzajemna życzliwość pozwalają utrzymać z sobą łączność i przetrwać flautę w tym nurcie polskiej kultury. I tak trzeba czynić nadal - i to jeszcze lepiej, jeszcze więcej. Przekazujemy to wezwanie obecnym i nie obecnym, pozdrawiając przebywających w tej chwili w morzu śpiewających żeglarzy.
        Jury "Shanties 81" postanowiło przyznać jedną główną nagrodę oraz wyróżnienia i nagrody specjalne. I tak:

Wielka nagroda - "Wielka P.I.P.A." zawierająca w sobie zawołanie: "Płyń i Pokrzykuj A-hoj!" przyznana zostaje Jerzemu Pawełczykowi oraz Tadeuszowi Królikowskiemu i Janowi Kucowi z MKM "Szkwał" za stworzenie nowego zespołu szant klasycznych, za walory stylu, repertuaru i wykonania. Dodatkową premią jest uścisk dłoni najwybitniejszego polskeigo znawcy szant - dr Jerzego Wadowskiego. Zespół otrzymuje też Banjo, z prośbą, by nie zardzewiało.

Magda Kościańska z YKP z Warszawy za obiecujące walory wokalne otrzymuje: marakasy, nagrodę "Wielkiego Dzwonu Zygmunta" i tytuł "Szantybaby".

Duet Majka Wojtaszuk i Darek Tylza z Gminnego Ośrodka Kultury w Kolbudach za ciepłą interpretację "Ballady o kapitanie Konstantym Maciejowiczu" otrzymują: marakasy, "Złoty Zegarek Macaja" - z łańcuszkiem, a w osobie Darka Tylzy jury wita nowego żeglarskiego balladzistę.

Duet Krystyna Merz i Wiesława Seutar z Węgorzewa z Morskiego Klubu LOK za autorstwo i pełne serca podejście do piosenki żeglarskiej, za brzmienie równie miłe jak lekka bryza po ciężkim sztormie, za akcenty zdrowego "humoryzmu" otrzymują tamburyn oraz prawo do nazwy duetu "Lekka Bryza".

Andrzej Dębiec i Marcin Kigdał jako zespół "Zęza Band" z Koszalina za umiejętność nawiązania kontaktu z publicznością otrzymują tamburyn oraz tytuł następujący: "Koszaliński Czar Krakowa".

Jolanta Kozuń z Morskiego Domu Kultury w Gdańsku za wylansowanie i subtelne wykonanie piosenki "Na błękitnych manowcach" otrzymuje tamburyn i tytuł "Błękitna Jola".

Jerzy Rogacki z Łodzi uznany zostaje za "Miss Obiektywu", a całemu zespołowi "Ref-Patent" jury przyznaje nagrodę "Cutty Sark" wraz z życzeniemi odwinięcia refpatentu i wypłynięcia znów na pełnych żaglach na otwarte wody piosenki żeglarskiej.

Nagrody specjalne jury otrzymali: Jerzy Wadowski, za wszystko co zrobił dla popularyzacji szant w Polsce i Renata Gleijnert za inicjatywę popularyzowania piosenki żeglarskiej wśród zespołów amatorskich.

Nagrodę publiczności otrzymał duet Majka Wojtaszuk i Darek Tylza. Oni także otrzymali nagrodę prywatną żeglarzy łódzkich. Prywatną nagrodę ufundował też wszystkim uczestnikom konkursu zespół "Zęza Band" z Koszalina w postaci festiwalowej papeterii, oraz Jerzy Pawełczyk specjalne nagrody "YOGI" przyznał: Jerzemu Wadowskiemu - za zasługi w propagowaniu pieśni ze starych żaglowców w ogóle, a w szczególności z OFPŻ "Shanties 81", Halinie Stefanowskiej - za zasługi w rozwoju i propagowaniu piosenki żeglarskiej, Magdzie Kościańskiej, za najbardziej obiecujący debiut festiwalowy.

Wszyscy uczestnicy otrzymali także kasety z nagraniami szant i żeglarskie śpiewniki.
Jury dziękuje organizatorom, gościom, wykonawcom za wspaniałe wrażenia i znakomitą atmosferę, a także wyraża nadzieję, że krakowski festiwal zapoczątkuje doroczne imprezy tego typu i zaktywizuje wykonawców i kompozytorów. Życzymy silnych wiatrów.

Wojciech Meinhardt                          Halina Stefanowska
Marek Siurawski


PS Bardzo się cieszę i jednocześnie jestem dumna, że z naszego pomysłu pośpiewania żeglarskich piosenek w starym Krakowie wyrosły kolejne, coraz wspanialsze festiwale, którym życzę za Haliną Stefanowską silnych wiatrów.

Małgorzata Leśniewska


 
Najpopularniejsze
* Krigeren Grom (Wo...
* Krótko o Shanties
* Monografia Okrętu...
* ORP Grom
* Krakowskie Szanty...
* Do abordażu! - Kr...
Ankieta
* Ile masz lat? (anonimowo)
mniej niż 15
15-18
19-25
26-30
31-40
41-50
51-65
ponad 65

[wyniki | ankiety]
Na forum...
* Skomentuj festiwa...
* Skomentuj Shantie...
* Technikalia
* Skomentuj Shantie...
* Skomentuj relację...
Facebook


Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 2
 
Liczba odwiedzin:
 
wg. webmedia.pl
counter webmedia
od 23.01.98.
 
wg. webserwer.pl

od 21.11.2007.
 
statystyka
© 1995-2024 Maciek Ślusarczyk. Wszelkie prawa zastrzeżone.
0.054 | powered by jPORTAL 2 & UserPatch | provided by webserwer.pl