Shanties
     Serwis istnieje od 1995 roku
Międzynarodowy
Festiwal
Piosenki
Żeglarskiej
w Krakowie
kotwica
Strona główna Wiadomości    Historia        Galeria           Linki          Kontakt   
zaloguj |
szukaj:
Menu główne
* Strona główna
* po Shanties 2020
* przed Shanties 2020
* Historia
* Galeria
* Wiadomości
* Linki
* Forum
* Wyszukiwanie
Inne
* działy artykułów
* działy newsów
* księga gości
* poleć serwis innym
* kontakt
* logowanie
* facebook
Linki
* bannery

shanties.pl
 
Oficjalny serwis festiwalu Shanties
 
staryport.krakow.pl
 
pomoc dla Qni
 
szanty24.pl
 
Szantymaniak
 
szanty.art.pl
 
winnegrono.krakow.pl
 
webserwer.pl
Historia Shanties
history

Osoby i instytucje zainteresowane wykorzystaniem treści znajdujących się na tych stronach proszone są o kontakt z autorem.

XV Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Shanties'96"


XV Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Shanties'96"

XV Jubileuszowy Festiwal "Shanties'96" odbył się w dniach 22-25.02.1996. Tematyka Festiwalu nawiązywała do Żeglarskiej Tawerny i powrotu z morza na ląd.

Festiwal rozpoczął się w czwartek Koncertem Jubileuszowym w sali SCK Rotunda, na którym wspominano piosenki z minionych piętnastu lat.

Oficjalnego otwarcia Festiwalu dokonał na Koncercie Inauguracyjnym w piątek, Honorowy Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego "Shanties'96", Żeglarz, a w wolnych chwilach Minister Przekształceń Własnościowych - Wiesław Kaczmarek. Chyba po raz pierwszy od niepamiętnych czasów na Koncercie Inauguracyjnym brakowało wolnych miejsc. Jak zwykle publiczność gorąco powitała światowej sławy trio harmonijek ustnych "Con Brio" domagając się "Najstarszej Szanty Klasycznej", jaką okazało się "Bolero" Maurycego Ravela (kto był kiedyś na Szantach, ten wie o czym mówię). W piątkowa noc już tradycyjnie odbyło się Szantowisko - czyli szantowanie w rytmie folk-rockowym. Największą furorę zrobił zespół "Great Big Sea" z Nowej Funlandii w Kanadzie. Swoim recitalem pokazali profesjonalizm najwyższej klasy. Przy ostrej muzyce młodzież tańczyła do późna w nocy.

zdjęcie6
Great Big Sea - Kanada

Sobotnie szantowanie rozpoczął rano najlepszy i najpiękniejszy koncert - Koncert dla dzieci.

zdjęcie1 Wyreżyserowany przez "Kowala" (Mirka Kowalewskiego) był swoistym spektaklem, na który przyszły takie tłumy dzieci z rodzicami, że hala KS "Korona" zaczłęa pękać w szwach. Dzieciaki bawiły się świetnie o czym najlepiej świadczyły ich reakcje na występy na scenie. Koncert był w ogromnym stopniu sponsorowany więc dzieciaki oprócz świetnej zabawy otrzymywały także upominki od sponsorow i słodycze. Po południu odbył się Koncert piosenki mazurskiej i współczesnej piosenki żeglarskiej czyli tzw. "Szanty szuwarowo-bagiennej", prowadzony przez czołowego przedstawiciela tego nurtu - Mirka "Kowala" Kowalewskiego. W ramach tego koncertu wystąpili też debiutanci na Festiwalu "Shanties" oraz odbył się konkurs premier. Koncert nocny w sobotę odbył się pod tytułem "Dwadzieścia tysięcy mil żeglugi" - Koncert szanty klasycznej i pieśni kubryku, a wyreżyserowali i prowadzili go członkowie zespołu "Ryczące Dwudziestki". Ilość chętnych do obejrzenia tego koncertu przerosła wszelkie wyobrażenia organizatorow. Tłum ludzi kłębiący się przed wejściem do hali "Korony" próżno liczył na mozliwość dostania się do środka. Sala była tak pełna, że ogromna ilość osób rezygnowała w ogóle z wchodzenia dalej i pozostawali w holu aby tutaj przy piwie (serwowanym przez Żywiec non-stop i po promocyjnie niskiej cenie), "integrować się" śpiewając szanty. Po raz drugi wystąpił zespół "Great Big Sea", tym razem z czysto kalsycznym repertuarem szantowym, który w ich wykonaniu po raz kolejny podbił serca i uszy publicznosci tak, że niełatwo było im zejść ze sceny. Koncert trwał do trzeciej rano - jak zwykle rozwinął się w trakcie trwania i poślizg na koniec wynosił około dwóch godzin.

W niedzielę odbyły się dwa Koncerty Finałowe. Pierwszy nie wiem jak wyglądał gdyż nie byłem w stanie doprowadzić swojej osoby do wystarczającej przytomności aby koncert ten zobaczyć. Wiem tylko tyle, że podczas tego koncertu odbyło się wręczenie nagród, o których później. Drugi Koncert Finałowy był kalejdoskopowym przeglądem większości zespołów, które wystąpiły na "Shanties'96".
zdjęcie2 Niesamowite wrażenie zrobił zespół "Cztery Refy" (na zdjęciu obok), kiedy w hołdzie tym, którzy odeszli na wieczną wachtę, wykonał pieśń "Mister Stormalong". Na sali zaległa totalna cisza, ludzie powstawali z miejsc, pojawiły się płomyki zapalniczek i tak w pełnym skupieniu wszyscy oddali im cześć. Na koniec tego koncertu po raz kolejny dali popis chłopcy z "Great Big Sea". Porwali publiczność do wspólnej zabawy pokazując jak na scenie prezentują się profesjonalisci. Wszystkie zespoły i soliści biorący udział w tegorocznym festiwalu otrzymali oryginalne Certyfikaty uczestnictwa w XV Jubileuszowym Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Shanties'96".

Na XV Jubileuszowym Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Shanties'96" wystąpiło 270 wykonawców, 31 zespołów, obejrzało go ponad 12 tys. widzów, odbyło się 8 koncertów, a poza nimi zespoły i widzowie spotykali sie na wspólnym śpiewaniu w żeglarskich tawernach.

Moi ulubieńcy i tym razem mnie nie zawiedli. Jurek Porębski i Ryszard Muzaj jak zwykle wypadli rewelacyjnie. Z czysto subiektywnych pobudek pozwolę sobie zamieścić ich zdjęcia "w akcji" ...

zdjęcie4 zdjęcie5


Nagrody XV Jubileuszowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Shanties'96"

Gazeta Krakowska napisała tak:

"Największą furorę na XV Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Shanties" zrobił zespół "Great Big Sea" z Nowej Funlandii. Kanadyjczycy są naprawdę fantastyczni - co do tego nikt nie miał wątpliwości. Nic dziwnego, że to właśnie im wręczono nagrodę prezydenta Miasta Krakowa za oszałamiającą osobowość sceniczną, nagrodę specjalną Zakładów Piwowarskich Żywiec, no i tę dla każdego wykonawcy najważniejszą - od publiczności. A za najwięcej mil morskich przebytych w drodze na festiwal zespół otrzymał czapkę "krakuskę" i wianek."

Nagrody
Nagroda Zespół
Nagroda Prezydenta Miasta Krakowa Zespół - "Great Big Sea"
Nagroda im. Stan'a Hugila
za wierność szancie klasycznej
Zespół - "Qftry"
Nagroda redakcji "Żagli" im. Tomka Opoki
za najlepszy tekst
Marek Smolski ("Opowieść")
Nagroda specjalna za reżyserię i prowadzenie
koncertu "20 tysiecy mil żeglugi"
Zespół - "RO'20"
czyli "Ryczące Dwudziestki"
Nagroda za autentyzm
i wysoki poziom artystyczny
Zespół - "Forebitters" (Holandia)
Nagroda za najlepszy debiut Zespół - "Segars"
Nagroda za najlepszą piosenkę premierową Zespół - "Zejman i Garkumpel"
("Anioły żywioły")
Nagroda Specjalna
Zakładów Piwowarskich w Żywcu
Zespół - "Great Big Sea"
Nagroda za najwięcej mil morskich
przebytych w drodze na festiwal
Zespol - "Great Big Sea"
Nagroda
dla najsympatyczniejszej wykonawczyni
Joanna Pędziwiatr
z zespołu "Cztery Refy"
Nagroda Publiczności Zespół - "Great Big Sea"


LOGO XV Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Shanties'96"

sh96.gif


Poprzednia strona - "Shanties'95"
Następna strona - "Shanties'97"
Historia Krakowskich Festiwali "Shanties"

Główna strona festiwalu "Shanties"

Ostatnia modyfikacja: 1.01.1970, 0:59:59


Stronę przygotował Maciek Ślusarczyk © 2007
Komentarze i uwagi via e-mail

 
© 1995-2024 Maciek Ślusarczyk. Wszelkie prawa zastrzeżone.
0.063 | powered by jPORTAL 2 & UserPatch | provided by webserwer.pl