Shanties
     Serwis istnieje od 1995 roku
Międzynarodowy
Festiwal
Piosenki
Żeglarskiej
w Krakowie
kotwica
Strona główna Wiadomości    Historia        Galeria           Linki          Kontakt   
zaloguj |
szukaj:
Menu główne
* Strona główna
* po Shanties 2020
* przed Shanties 2020
* Historia
* Galeria
* Wiadomości
* Linki
* Forum
* Wyszukiwanie
Inne
* działy artykułów
* działy newsów
* księga gości
* poleć serwis innym
* kontakt
* logowanie
* facebook
Linki
* bannery

shanties.pl
 
Oficjalny serwis festiwalu Shanties
 
staryport.krakow.pl
 
pomoc dla Qni
 
szanty24.pl
 
Szantymaniak
 
szanty.art.pl
 
winnegrono.krakow.pl
 
webserwer.pl
Historia Shanties
history

Osoby i instytucje zainteresowane wykorzystaniem treści znajdujących się na tych stronach proszone są o kontakt z autorem.

XVI Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Shanties'97"


XVI Festiwal "Shanties'97" odbył się w dniach 20-23.02.1997 w scenerii i atmosferze bezludnej wyspy, pośród palm, paproci i przy dymiącym wulkanie nad głowami.


A oto jak wyglądały poszczególne koncerty
20.02.1997 r. - Czwartek
O godzinie 19:oo, w legendarnym już klubie "Rotunda", odbył się fantastyczny "Koncert Wspomnień" Jak za starych dobrych czasów w kameralnej Rotundzie "wolnego miejsca było brak". Ten wspaniały koncert w "starym stylu" doskonale przypomniał atmosferę dawnych festiwali. Z łezką w oku słuchało się Jurka Porębskiego, Rysia Muzaja, Marka Siurawskiego, Andrzeja Koryckiego, Ryczących Dwudziestek, PACKET-ów reaktywowanych przez kpt. Waldemara Mieczkowskiego specjalnie na tę okazję, Grzegorza Tyszkiewicza, Czterech Refów z Simonem Spaldingiem, Mirka Kowalewskiego. Moi znajomi, którzy kilka i kilkanaście lat temu organizowali festiwale "Shanties", bardzo ciepło wypowiadali się o tym koncercie. W ich opinii była to doskonała impreza w starym stylu i w starym składzie.


21.02.1997 r. - Piątek
O godzinie 16:oo, wybuchem wulkanu na bezludnej wyspie (w którą, na kilka dni zamieniono scenę festiwalu), grzmotami i piorunami rozpoczął się w hali KS Korona Koncert Inauguracyjny "Pośród Żywiołów". Zespół Ryczące Dwudziestki poprowadził nas przez sztormy, cyklony, huragany, trzęsienia dna morskiego, wybuchy wulkanów. Historia ludzkości, wielkie wydarzenia, na które miały wpływ morskie żywioły, ciagłe próby ich ujarzmiania czyli żywioły morskie a "żywioł ludzki" - zdobywcy głębin, odkrywcy, galernicy, piraci, admirałowie. Szybko się okazało, że publiczność nie chce siedzieć grzecznie na krzesłach i te wylądowały pod ścianą. W koncercie wystąpili (w kolejności pojawiania się na scenie): RO'20 (Ryczące Dwudziestki), Marek Siurawski i Ryszard Muzaj, The Pioruners, EKT Gdynia, Andrzej Korycki, Atlant(yda), Segars, Zejman i Garkumpel, Jerzy Porębski, Cztery Refy, Klang, Mietek Folk. Na koniec wszyscy wykonawcy wraz z publicznością odśpiewali nieoficjalny "hymn" żeglarzy - "Morskie opowieści".

O godzinie 21:oo rozpoczął się "najostrzejszy" koncert festiwalu - "Szantowisko". W unowocześnionych rytmach i "u-rock-owionych" aranżacjach można było poskakać do późnej nocy. Jednak koncert nie cieszył się już tak dużym powodzeniem wśród młodzieży, jak w poprzednich latach. Wygląda na to, że znów wracamy do fascynacji klasyką ... Zabawę rozpoczęli swoim recitalem Mechanicy Szanty, a po nich zaprezentowali się: Smugglers, Krewni i Znajomi Królika, Long John Silver, Atlant(yda), Broken Fingers Band, Carrantuohill.


22.02.1997 r. - Sobota
O godzinie 11:oo halę KS Korona wypełniła najmłodsza publiczność festiwalu bowiem rozpoczął się "Koncert dla Dzieci". Jak zwykle dzieci, rodzice i obsługa festiwalu bawili się fantastycznie w czasie spektaklu przygotowanego i prowadzonego przez Mirka Kowalewskiego z zespołem "Zejman i Garkumpel". W koncercie wystąpiły także zespoły dziecięce - narybek polskiej piosenki żeglarskiej. Dzieci wymalowane i poprzebierane za różne "morskie osobistości" baraszkowały po całej sali, "przeżywając" morską przygodę.

O godzinie 16:oo rozpoczął się "Koncert Piosenki Żeglarskiej i Mazurskiej" lub jak kto woli "Szanty Szuwarowo-Bagiennej". Również podczas tego koncertu zaprezentowali się debiutanci w konkursie debiutów. Przed jurorami wystąpili Korokocha, Adam Czech i Klang, Chór Żab Szuwarowo-Bagiennych, Perskie Odloty, Strefa Ciszy, Robert Domurat, Poszedłem na Dziób, Matpilers, Bra-De-Li, Wodny Patrol. Ponadto w koncercie "szanty szuwarowo-bagienne" i współczesne piosenki żeglarskie śpiewali: Zejman i Garkumpel, Spinakery, Bluska z Jurkiem Porębskim i Andrzejem Koryckim, EKT Gdynia i Mietek Folk. Same debiuty ocenione były przez jury dosyć wysoko, a o nagrodach i wyróżnieniach piszę w dalszej części.
Wśród debiutantów, moją uwagę zwróciły zespoły Bra-De-Li, Poszedłem na Dziób i Wodny Patrol. Bra-De-Li (dla niewtajemniczonych - wyjaśniam, że skrót pochodzi od słów: Bractwo Dębowego Liścia) to zespół najmłodszych wykonawców festiwalu, którzy od razu podbili serca publiczności. Cztery dziewczynki i dwóch chłopców z Radomia (najmłodsza i najmniejsza wykonawczyni ma 11 lat, najstarszy chłopiec 14 lat) zaśpiewali m.in. piosenkę a capella "Czyste Morze", którą wykonali z taką werwą i zaangażowaniem, jakich możnaby wymagać od niejednego doświadczonego wykonawcy na tym festiwalu.
Poszedłem na Dziób z Lublińca już w pierwszym momencie przykuwa uwagę męskiej części publiczności uroczą osobą wokalistki - Darii Dybanowskiej. Jednak nie jest to jedyny atut tego zespołu. Preferują klasyczne wykonanie utworów i trzeba przyznać, że nieźle im to wychodzi. Ich piosenka "Mój Dublin" została słusznie doceniona przez jury i otrzymała nagrodę za najlepszy tekst.
Wodny Patrol z Olsztyna to zespół policjantów, sądząc po nazwie - policjantów wodnych. Gra i śpiewa współczesną piosenkę żeglarską. W piosence "Wodny Patrol" z humorem opisali swoją profesję.
Ponadto rewelacyjnie, moim zdaniem, zaprezentowali się Jurek Porębski i Andrzej Korycki z zespołem Bluska. Bluska z nową wokalistką Joanną Grzesiak, prezentuje się wcale nie gorzej niż poprzednio z Anną Ciaszkiewicz, a sceniczna osobowość oraz świetne teksty "Poręby" i Andrzeja Koryckiego dodają zespołowi jeszcze więcej uroku.

O godzinie 21:20, z dwudziestominutowym opóźnieniem rozpoczął się najbardziej oblegany koncert tego festiwalu - "Koncert Szanty Klasycznej i Pieśni Kubryku". Pieśni morza z pokładu i kubryku w wersjach interpretacyjnie zbliżonych do oryginału, grane na tradycyjnych intrumentach lub śpiewane a capella zaprezentowali: The Pioruners, Cztery Refy z Simonem Spaldingiem, Segars, Mechanicy Szanty, Long John Silver, Marek Siurawski i Ryszard Muzaj, De Tientooners (Holandia), Ryczące Dwudziestki, Smugglers, Atlantyda. Na koniec - wszyscy wykonawcy wraz z publicznością odśpiewali pieśń "Morza i Oceany".


23.02.1997 r. - Niedziela
W niedzielę odbyły się dwa "Koncerty Finałowe", pierwszy o godzinie 11:oo, drugi o godzinie 17:oo. Na koncertach rozdano nagrody i zaprezentowali się jeszcze raz ulubieni wykonawcy. W recitalu promującym nową kasetę zawierającą szanty, wystąpiło trio harmonijek ustnych "Con Brio". Trio "Con Brio" wystąpiło po raz pierwszy na festiwalu w 1987 roku i od tego czasu za każdym razem jest przyjmowane z dużym entuzjazmem, a Bolero M. Ravela w ich wykonaniu stało się już tradycją festiwali. Koncerty poprowadzili Wojciech Dudziński i Andrzej Grzela z RO'20 oraz Piotr Zadrożny i Miroław Kowalewski. Na pierwszym koncercie wystąpili: The Pioruners, De Tientooners, Smugglers, Marek Siurawski i Ryszard Muzaj, Long John Silver, Jerzy Porębski i Andrzej Korycki, Spinakery, nagrodzeni debiutanci, 4 Refy i Simon Spalding, RO'20, Con Brio, Zejman i Garkumpel, Atlantyda. W drugim koncercie wystąpili: Zejman i Garkumpel, Spinakery, The Pioruners, Jerzy Porębski i Andrzej Korycki, Wodny Patrol, Poszedłem na Dziób, Bra-De-Li, Atlantyda, Marek Siurawski i Ryszard Muzaj, Long John Silver, Mechanicy Szanty, Piotr Zadrożny (śpiewający Kierownik Programu festiwalu), RO'20, 4 Refy i Simon Spalding, Con Brio, De Tientooners. Na koniec wszyscy wykonawcy, organizatorzy i publiczność tradycyjnie odśpiewali "Pożegnanie Liverpool'u". Bardziej spostrzegawczy mogli wśród publiczności wypatrzyć sternika jachtowego, p. ministra Wiesława Kaczmarka, który pojawił się na festiwalu incognito.


Podsumowując - wysoki poziom i profesjonalizm debiutujących wykonawców, wiele nowych, premierowych piosenek "popełnionych" przez wielu "starych wyjadaczy", ciekawa scenografia (która w opinii wielu znajomych, wreszcie stwarzała realistyczne wrażenie i zebrała naprawdę mnóstwo pochwał), doskonałe, nowoczesne oświetlenie i oczywiście wspaniała publiczność - wszystko to sprawiło, że XVI Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Shanties'97" był naprawdę udany.


Trochę festiwalowej statystyki.

  • ponad 12 tys. sprzedanych biletów
  • 3 zespoły zagraniczne
  • 31 "podmiotów wykonawczych" z Polski
  • ok. 240 osób przewinęło się przez scenę
  • 10 zespołów debiutujących
  • wypito prawie 6 tys. litrów piwa Żywiec
  • ponad 2 tys. litrów Coca-Coli
  • wybito 1 szybę w hotelu "Korona"
  • wydano ok. 2 tys. identyfikatorów dla obsługi, wykonawców i osób oficjalnie akredytowanych przy festiwalu


A teraz NAGRODY

Nagrody
XVI Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej
"Shanties'97"
Nagroda Zespół
Nagroda GRAND PRIX Zespół - "Ryczące Dwudziestki"
Za najładniejszą piosenkę premierową Mirosław Kowalewski za piosenkę poświęconą ś+p Januszowi Sikorskiemu
Za najlepszy debiut Festiwalu Zespół - "Wodny Patrol" (Olsztyn)
Nagroda Prezydenta Miasta Krakowa Marek Siurawski
i Ryszard Muzaj
Nagroda Wojewody Krakowskiego Zespół - "Strefa Ciszy" (Otwock)
Nagroda Miesięcznika "Morze" Dariusz Świątek z zespołu "Perskie Odloty"
za walory wokalne (bas)
Nagroda Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Simon Spalding (USA)
Nagroda Centrum Wychowania Morskiego
(tygodniowy rejs po Zatoce Gdańskiej)
za profesjonalizm artystyczny
Zespół - Bra-De-Li
Nagroda Redakcji Miesięcznika "Żagle"
im. Tomka Opoki
za najlepszy tekst
Zespół - "Poszedłem na Dziób" ("Mój Dublin")
Nagroda im. Jerzego Fijki
GALION'97
dla najsympatyczniejszej wykonawczyni
Daria Dybanowska
z zespołu "Poszedłem na Dziób"
Nagroda Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego Zespół - Spinakery
Nagroda Organizatorów
Festiwalu "Shanties" w Krakowie
im. Stan'a Hugila
za wierność szancie klasycznej
Zespół - "Klang"
Nagroda Krakowskiego Środowiska Żeglarskiego Marek Siurawski
i Ryszard Muzaj
II Nagroda Krakowskiego Środowiska Żeglarskiego Piotr Zadrożny
Nagroda - czapka "krakuska"
za najwięcej mil morskich
przebytych w drodze na festiwal
Simon Spalding
Nagroda Publiczności Zespół - "Strefa Ciszy"


Poprzednia strona - "Shanties'96"
Następna strona - "Shanties'98"
Historia Krakowskich Festiwali "Shanties"

Główna strona festiwalu "Shanties"

Ostatnia modyfikacja: 1.01.1970, 0:59:59


Stronę przygotował Maciek Ślusarczyk © 2007
Komentarze i uwagi via e-mail
 
© 1995-2024 Maciek Ślusarczyk. Wszelkie prawa zastrzeżone.
0.08 | powered by jPORTAL 2 & UserPatch | provided by webserwer.pl